czwartek, 30 kwietnia 2015

Wymiana szyby do auta

Na początek

Szyba samochodowa jest jednym z najważniejszych segmentów mających wpływ na bezpieczeństwo pojazdu. Rysy, zamglenia czy zmatowienia na niej mają decydujący wpływ na to, czy i kedy dostrzeżemy niebezpieczeństwo. Jeśli zatem po zimie doszedłeś do wniosku, że czas na wymianę okien, pamiętaj o kilku regułach, które dadzą komfort i bezpieczeństwo korzystania z nowej szyby przez długi czas.

Unikaj używanych szyb i oburzająco tanich podróbek

Gdy twoim celem jest bezpieczeństwo, trzeba Ci nie korzystać z używanych szyb do pojazdu. Najczęściej są one porysowane wskutek wcześniejszego używania, co ogranicza ich przejrzystość i może powodować dyskomfort prowadzącego pojazd w trakcie prowadzenia auta. Dodatkowo ”chodzone” szyby są zdejmowane niefachowo i magazynowane na zewnątrz. Przez to mata tworzywowa PVB, sklejająca sąsiednie warstwy szyby, jest narażona na zużywające ją działanie czynników pogodowych, a więc okno rozwarstiwa się lub traci przejrzystość.
Warto także pamiętać o fakcie, że okna - przecież istotny element konstrukcji samochodu - przenoszą naprężenia, jakie nigdy nie są identyczne po założeniu ich w innym aucie. Z tej przyczyny „chodzona” szyba wmontowana w nowym wozie w krótkim czasie może ulec zniszczeniu.Należy również unikać tanich zamienników okien do pojazdu, z tej przyczyny, że do ich produkcji, jako laminatu (czyli warstwy łączącej dwie warstwy szkła) najczęściej używa się folii pochodzącej z recyklingu i przez to szyba raptownie matowieje. Tanie okna do samochodu są nieraz pofalowane, co daje efekt odkształcenia widoku lub odbicia świetlne.

Nie montuj sam, jeśli tego nie umiesz

O trwałości szyb do auta decyduje nie tylko sama marka okien samochodowych, ale też sposób montażu. Szyba samochodowa (bez względu czy jest to szyba przednia, boczna czy też tylna) musi zostać profesjonalnie zamontowana, bo w przeciwnym przypadku czekają na nas tak niemiłe niespodzianki, jak nieszczelności, jak także szybkie wypaczenia na przykład pęknięcia. Najczęściej nie zwraca się uwagi na to, że od klasy szyb przednich i odpowiedniego zamocowania zależy też prawidłowość działania poduszek powietrznych. Wymieniając okno trzeba więc zwrócić uwagę na zdrowie i bezpieczeństwo swoje i współpasażerów.

Zobacz, czy okno ma certyfikat

Firmy, które dystrybuują części (w tym okna do samochodu) do koncernów z branży samochodowej na tzw. „pierwszy” montaż, są zobligowane do posiadania setek certyfikatów. Najistotniejszym z dokumentów jest: ISO/TS 16949:2002, będący uniwersalnym oznaczeniem wysokiej klasy, potwierdzającym spełnienie wszystkich warunków stawianych półproduktom przez koncerny samochodowe. Każdy duży producent motoryzacyjny przyznaje też swoim czołowym dostawcom wyróżnienia, co dobitnie oznacza dobrą jakość. Dlatego przed zmianą szyby dobrze jest zdobyć się na sprawdzenie i poszukać informacji w internecie na temat producenta interesującej nas szyby.

Po wymianie okien…

Kiedy już wymienisz okienę, przez kilka dni po montażu pamiętaj, żeby:
    >
  1. nie czyścić samochodu myjkami ciśnieniowymi
  2. nie zostawiać auta na nierównej nawierzchni i nie stawać na krawężniki
  3. nie unosić auta na podnośniku
  4. nie walić drzwiami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz