czwartek, 16 kwietnia 2015

Przegląd wydarzeń na rynkach

Rynek akcji

Luty był dobrym miesiącem dla inwestorów funduszy inwestujących pieniądze na GPW. Wskaźnik grupujący wszystkie podmioty (WIG) urósł wtedy o dwa procent z okładem. We wzrostach swoje zasługi miały w przeważającej mierze firmy o mniejszej kapitalizacji, bowiem wskaźnik giełdowych gigantów (WIG20) wzrósł tylko o 1%, podczas gdy wskaźnik giełdowych maluchów niemalże o 6%. Czyli: nastąpiło odmienienie tendencji zeszłorocznych.. Prognozy dla globalnych rynków wydają się poprawiać w 2015 roku. 2015 rok da najprawdopodobniej niewielkie podkręcenie tempa wzrostu globalnej gospodarki. Jednocześnie w większości obszarów gospodarczych rozsądnie jest oczekiwać wzrostu skumulowanych zysków.
Ceny nie są z tych historycznie niskich, ale według naszej oceny nie są na tyle duże by trzeba było się bać zwracając uwagę na niski koszt pieniądza. Zarazem rekordowo wyśrubowane ceny papierów dłużnych w wiodących gospodarczo obszarach i związane z tym małe szanse na wysoki zysk w segmencie dłużnym mogą odegrać istotną rolę we wzroście zainteresowania rynkiem akcji.
W kontekście rodzimego rynku uważamy, że wzrośnie przewaga inwestycyjna mniejszych przedsiębiorstw nad większymi przedsiębiorstwami. W tym pierwszym segmencie łatwiej o raptowną poprawę zysków, a wyceny niejednokrotnie wydają się niezłe. Ceną za wyższy potencjał zysków jest w tym przypadku większe ryzyko, związane m.in. z większą podatnością na zmiany trendu i kierunku w którym płynie pieniądz (więcej o tym - źródło).

Rynek papierów dłużnych

Jak często bywa jednym z ważniejszych czynników kształtujących sytuację na rynku polskich papierów dłużnych skarbowych jest polityka banków centralnych. Dla rodzimego rynku liczą się trzy instytucje. Pierwsza z nich, RPP, obniżyła na początku marca główną stopę procentową o 50 pkt. i jednakowoż wyraźnie dała do zrozumienia, że kolejnych w tym cyklu już nie zrobi. Generalnie dla papierów dłużnych skarbowych rokująca jest sytuacja, kiedy stopy procentowe mają wejść w tendencję spadkową (bo ich ceny automatycznie rosną pod wpływem spadków rentowności).

Co w Ekonomii?

Pierwszy i drugi miesiąc roku nie przyniósł żadnych wydarzeń, które zmieniłyby naszą prognozę możliwościgospodarczych dla kraju. Wciąż konsekwentnie twierdzimy, iż z początkiem 2015 roku generalna atmosfera dla inwestorów nie budzi zastrzeżeń, przy perspektywie umiarkowanej poprawy w kolejnych kwartałach. wg ostatnich dostępnych danych, czyli dotyczących czwartego kwartału 2014 roku, polska gospodarka rozrosła się o 3,1% r/r dzięki takim czynnikom jak sprzedaż krajowa (urósł wówczas on o 3,1% rok do roku) oraz inwestycje, których dokonywały firmy (+9% r/r). Obniżył zaś skalę ożywienia było saldo wymiany z zagranicą (-1,5%). W dalszej części roku 2015 można się spodziewać co najmniej stałego tempa rosnącego popytu krajowego czy też umiarkowanego przyspieszenia. Większa skala poprawy winna dotyczyć inwestycji, przede wszystkim dzięki wzrostowi ilości realizowanych projektów w infrastrukturze w ramach budżetu UE na najbliższe lata.
fundusze marzec 2015
Handel zagraniczny: można przypuszczać, że czeka Nas nadejście pewnej poprawy za sprawą coraz bardziej możliwego ocieplenia koniunktury w Unii (zakładamy, że saldo wymiany handlowej ze „Wschodem” nie poprawi się po nie dającym się nie zauważyć pogorszeniu w 2014 roku). W ostatnim czasie ciekawe wydarzenia dotyczyły obszaru polityki pieniężnej. Pod wpływem utrzymującej się ujemnej inflacji (odczyt in?acji za styczeń 2015 roku -1,3%), orazpod wpływem wielu unijnych banków centralnych chcących obniżenia kosztu kredytu, Rada Polityki Pieniężnej niedawno obniżyła główną stopę procentową z 2% do 1,5%. Przy okazji Rada oznajmiła, że była to decyzja kończąca niemal 3- letni cykl obniżek.
Realizacja zamiarów RPP wydaje się przesądzona i nie obawiamy się dalszych ruchów w zakresie kosztu pieniądza co najmniej do końca roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz